Sołectwo Napierki

Zasoby przyrodnicze

Sołectwo Napierki jako część gminy Janowiec Kościelny leży na obrzeżu głównych systemów powiązań przyrodniczych zarówno o randze krajowej jak i lokalnej. Wschodnia i północno-wschodnia część gminy to korytarz ekologiczny związany z doliną Orzycawłączony w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu obejmującego znaczną część województwa warmińsko-mazurskiego. W koncepcji krajowej sieci ekologicznej ECONETPOLSKA obszar gminy leży na pograniczu dwóch obszarów węzłowych o znaczeniu międzynarodowym : Obszaru Puszczy Kurpiowskiej (resztki dawnej Puszczy Zielone) oraz Obszaru Zachodniomazurskiego. Zarówno jeden obszar węzłowy jak i drugi wyróżniają się z otoczenia bogactwem ekosystemów i stopniem naturalności. W obrębie obszarów węzłowych mieszczą się biocentra i strefy buforowe, w których występują nagromadzenia największych walorów przyrodniczych. Tak właśnie została zakwalifikowana dolina Orzyca. W układzie zlewniowym blisko 80% obszaru gminy należy do zlewni rz. Narwi . Niewielki północno-wschodni fragment gminy leży w zlewni rz. Nidy (Wkry), natomiast z południowo-zachodniego wody odprowadzane są do rz. Wieczfnianki. Cała gmina należy do zlewni Wisły. Gmina Janowiec Kościelny tak jak całe województwo warmińskomazurskie znajduje się w granicach obszaru funkcjonalnego "Zielone Płuca Polski" obejmującego swym zasięgiem północno-wschodnią część Polski.

Gospodarka leśna

Lasy w gminie Janowiec Kościelny to historyczne pozostałości dwóch puszcz. W północno-wschodniej części (Szczepkowo, Smolany, Dmochy) są to prawdopodobnie pozostałości Puszczy Mazuch położonej w łuku rz. Orzyc. Natomiast kompleks leśny w części południowo-zachodnie,j rozpoczynający się w rejonie wsi Napierki, to pozostałości Puszczy Mławskiej, a wcześniej Puszczy Wkrzańskiej leżącej na północnym skraju Mazowsza. Z uwagi na małą urodzajność większości gleb, ziemie uprawiane były okresowo, a w miarę potrzeb lasy puszczańskie karczowano pozyskując nowe zagony, podczas gdy starsze porastały samosiewem. Gmina należy do małolesistych. Ogólna powierzchnia leśna wynosi na koniec 1999 r. 2 601,39 ha, a więc wskaźnik lesistości 18,8%. Jest to wskaźnik dwukrotnie niższy niż średnia dla woj. warmińsko-mazurskiego. Rozmieszczenie lasów jest nierównomierne. Występuje tylko jeden duży zwarty kompleks leśny w części południowo-zachodniej, na północ od wsi Napierki. Pozostałe, mniejsze kompleksy skupiają się głównie w części północno-wschodniej i są znacznie rozproszone. Na omawianym terenie dominują lasy na siedliskach boru mieszanego świeżego, lasu mieszanego oraz boru świeżego ze zdecydowaną przewagą sosny w różnych klasach wiekowych, z dużym udziałem drzewostanów nie przekraczających 40 lat. Na bardziej żyznych i podmokłych glebach dolin rzecznych występuje większy udział drzew liściastych jak: dąb, wiąz, jesion, klon, lipa drobnolistna. Wzdłuż cieków i rzek dość często spotyka się olszę szarą i czarną oraz wierzbę z podszytem turzyc, manny i trzcinnika. Lasy w gminie Janowiec Kościelny zajmują 18,8 % powierzchni. Są to głównie lasy publiczne (61,8%), wśród których 90,3% stanowią lasy państwowe zarządzane przez Nadleśnictwo Nidzica w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Dość dużą powierzchnię zajmują lasy prywatne – 37,9% pozostające w znacznym rozdrobnieniu i rozproszeniu.

 

Największą lesistość areału w gminie Janowiec Kościelny ma wieś Powierz – 75,59%. Lesistość wsi: Górowo Trząski, Iwany, Leśniewo Wielkie, Nowa Wieś Dmochy, Napierki sięga 25 – 49%. Na terenie pozostałych wsi lesistość jest niższa od średniej dla gminy. 10 wsi jest prawie bezleśnych - od 0 do 3%.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2025 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl